چاپ نایلون

چاپ نایلون

گروه تولیدی میهن پلاست بر آن است تا با طراحی و چاپ نایلون با لیست قیمت و بهترین کیفیت شما را در ارائه هر چه بهتر محصولات و خدمات یاری رساند.در مدت زمان کوتاهی به این مهم دست خواهید یافت که در هزینه ی اندکی که برای چاپ نایلون در نظر گرفته اید بازگشت سرمایه خوبی را مشاهده خواهید نمود.

 

00123456

طراحی و چاپ انواع نایلون و نایلکس در طرح ها و رنگ های مختلف مطابق با سلیقه ی شما توسط کادر مجرب و پیشرفته ترین ماشین آلات روز دنیا را تنها از میهن پلاست بخواهید.

چاپ نایلون های تبلیغاتی هزینه نیست بلکه بازگشت سرمایه است با ما شاهد آن باشید.

استفاده از کیسه های پلی اتیلن در چاپ نایلون

استفاده از کیسه های پلی اتیلن به عنوان یک محصول فوق العاده رایج و به صرفه جهت بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار می گیرد از جمله موارد مصرفی آن استفاده در مصارف صنعتی ، تجاری ، مواد غذایی می باشد
که در این صورت هم کیفیت محصول به خوبی حفظ می شود و هم از دید خریدار محصول دارای جذابیت بسیار زیادی عرضه می شود

تکنیک های چاپ نایلون :

تکنیک سیلک

برای چاپ نایلون با تکنیک سیلک نیازمند آن هستیم تا طراحی خود را به بهترین وجه ممکن و در بهترین کیفیت و ظرافت انجام پذیرد.با طراحان حرفه ای میهن پلاست شاهد بهترین کیفیت برای چاپ نایلون های خود باشید و بیشترین جذابیت را برای روند تبلیغاتی خود در نظر بگیرید

چاپ افست :

چاپ افست در بین دیگر چاپ ها از جمله چاپ های مورد توجه مشتریان می باشد و از جمله علت های آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

کیفیت بسیار بسیار بالا آن و دیگری تیراژ پایین این نوع چاپ .البته شایان ذکر است که در چاپ اسکرین شما مشتری گرامی می توانید تیراژی کمتر و قیمتی مناسب تر از چاپ افست را سفارش دهید اما نمی توان کیفیت را در چاپ افست نادیده گرفت. به علت عدم برجستگی و یا فرورفتگی در چاپ افست به آن چاپ مسطح نیز می گویند.مراحلی که برای چاپ افست نیازمند است شامل :

۱) ابتدا طرح مورد نظرمان را بر اساس تعداد رنگ های مورد نظرمان (مثلا” CMYK) طراحی مینماییم.
نکته بسیار مهم : برای کیفیت بهتر چاپ از رنگ های کدر در پس زمینه استفاده نفرمایید زیرا این رنگ ها برای طرح هایی که دارای نقوش مختلف و متعددی می باشند کیفیت نهایی کار را بسیار بسیار کم میکند

و نکته دیگر در طراحی مربوط به چاپ نایلون اینکه از اطراف کادر همیشه به اندازه چند میلی متر فضا بگذارید تا در صورت برش قسمتی از متن و یا طرح از بین نرود.

۲) سپس مدل طراحی شده را با پسوند TIF و یا JPG ذخیره مینماییم.

۳) برای چاپ مدلی که طراحی شده باید یک فرم چاپی ایجا نماییم. به عبارتی دیگر کلیه چاپ های مربوط به ست اداری که عبارت است از سربرگ ، فاکتور ، سررسید و … که روی کاغذ چاپ می شوند باید در یک فرم چاپی قرار گیرند و طرح هایی چون کارت ویزیت و بروشور و … به علت اینکه بر روی کاغذ مقوا گلاسه چاپ میشوند نیز در یک فرم چاپی دیگر قرار میگیرند .

۴)ابعاد فرم های چاپی به تعداد و ابعاد طح های شما بستگی دارد.ابعاد در چاپ نایلون چون : ۳۵*۵۰ – ۲۵*۳۵ – ۴۴*۶۰ – ۵۰*۷۰ ابعاد های عمومی و مورد استفاده در کاربرد های خاص می باشند.نکته دیگری که در اینجا بسیار حائز اهمیت می باشد این است که گاهی در بعضی موارد یک فرم فقط و فقط خاص یک طرح جلد کتاب ، پوستر و … میشود.

۵) یک فایل با ابعادی که مد نظر است ایجاد کرده و فایل های طراحی شده خود را با پسوند TIF به آن انتقال می دهیم و علت انتخاب فایل های TIF به JPG تنها کیفیت بیشتر آن می باشد در چاپ نایلون و در هنگام قرار دادن طرح ها باید دقت شود که بین طرح ها فاصله لازم قرار گیرد تا در زمان برش قسمتی از کار حذف نشود(تقریبا” ۳ میلی متر ) و همچنین از قسمت بالای کار نیز ۱٫۵ الی ۲ سانتی متر فضای لب پنجه نام دارد که باید دقت شود این فضا نیز خالی بماند (می توانید برای قرار دادن طرح ها در یک فرم از نرم افزار freehand استفاده نمایید که قابلیت های فوق العاده ای را در اختیار ما قرار می دهد).

۶) فایل را مجددا” با پسوند TIF ذخیره کرده و در CD رایت می نماییم.

۷) حال نوبت به قسمت لیتوگرافی می رسد .لیتوگرافی در واقع از فرم های شما با دستگاه Image Setter فیلم تهیه می کند.لازم به ذکر است که هزینه چاپ فیلم به صورت سانتی متری محاسبه می شود.

بعد از تهیه فیلم نوبت به تهیه زینک می رسد.زینک ها ورقه های نازکی از آلومینیوم و روی هستند که فیلم بر روی آنها معکس می شود که این عمل توسط دستگاهی که به نام دستگاه کپی زینک انجام می شود.پس از قرار گرفتن فیلم ها در دستگاه به فیلم ها نور تابیده می شود بدین ترتیب محتویات فیلم ها بر روی ورقه های زینک منعکس می شود.

لازم به ذکر است که در چاپ نایلون امروزه به جای استفاده از ورقه های فیلم از دستگاهی به نام Plate setter استفاده می شود که علاوه بر قیمت بالاتر از کیفیت بهتری نسبت به روش قبلی و استفاده از فیلم دارد در این روش مستقیما” از روی چاپی زینک تهیه می شود.پس از آن زینک به چاپخانه منتقل می شود و توسط ماشین چی زینک را به ماشین چاپ می بندند.ماشین های دارای چاپ چهار رنگ از چهار مخزن رنگ می باشند و هر رنگ مختص یک زینک می باشد.در دستگاه چاپ علاوه بر رنگ ها شامل کاغذ نیز می باشند.

۸)اگر فرم چاپ شده کاغذی باشد برای برش به محل برش فرستاه می شود

۹) و اگر گلاسه باشد یک تا دو مرحله دیگر نیز به مراحل فوق افزوده می شود

۱۰) اگر طرح مورد نظر کادری غیر متعارف و معمولی داشته باشد مثلا” کادری منحنی یا بیزی و یا هر چیز دیگر یک نمونه از طرح را برای قالب ارسال می نمایند.جنس قالبها از یک تخته نئوپان به ابعاد فرم چاپی هستند .

۱۱) مابقی فرم ها برای روکش زدن آماده می شوند به این مرحله روکش زنی گفته می شود که توسط دستگاه روکش زن این عملیات انجام می شود(روکش های سلفون ، ورنی سرد ، ورنی داغ و برخی رزین ها .

۱۲) در چاپ نایلون پس از روکش زدن فرم ها و سرد شدن آنها ، قالب را روی فرم ها قرار داده تا خطوط برش روی آنها قرار گیرد به دستگاهی که عمل برش را به عهده دارد دستگاه لتر پرس می گویند.

۱۳) مرحله آخر هم بسته بندی و تفکیک فرم ها و کارها می باشد.

 

 

در این روش چاپ با استفاده از کلیشه های فتوپلیمر و یا لاستیکی که قابل انعطاف هستند استفاده می شود به همین جهت آنها را فلسکو می نامند.از جمله ویژگی های منحصر به فرد این نوع چاپ می توان به سرعت بالای چاپ به شکل رول بر روی مواد متنوعی همچون نایلون ، متالایز در تیراژهای بالا و هزینه کم آن می باشد. چاپ فلسکو در واقع چاپ برجسته می باشد که در آن کلیشه لاستیکی مستقیما” با جنس مورد نظر در تماس است.

چاپ سیلک اسکرین

از جمله روش های چاپی در چاپ نایلون می باشد که بسیار بسیار کاربرد دارد. در واقع کمتر چاپی همانند چاپ سیلک اسکرین هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی امکان چاپ دارد.به علت تنوع بسیار زیاد استفاده از مرکب های مختلف می توان از این چاپ بر روی هر شی ای استفاده نمود. استفاده از تکنیک بسیار ساده آن سبب شده تا بر روی سطوح صاف و گرد و بی نظم چاپ شود. در واقع تمام اشیایی که اطراف ما دیده می شود امکان چاپ بر روی آنها توسط چاپ سیلک اسکرین وجود دارد.علاوه بر مواردی که ذکر شد این نوع چاپ ممکن است در مواردی چاپ مناسبی نباشد.مراحل چاپ با این روش عبارتند از : ۱) طراحی طرح مورد نظر ۲) پرینت سیاه و سفید از روی طرح بر اساس ابعاد مورد نظر ۳) برگه پرینت شده را روی با روغن پارافین آغشته کرده تا طرح مورد نظر شفاف تر به نظر آید. ۴) روی توری دستگاه سیلک محلول مورد نظر دستگاه ریخته شود و پس از خشک شدن آن طرح پرینت شده را به توری می چسبانیم ۵) میز نور را روشن کرده و منتظر می مانیم تا طرح با نور بر روی توری منعکس شود . ۶) پس از انعکاس طرح بر روی توری آن را شستشو داده و منتظر می مانیم تا خشک شود مراحل فوق را کلیشه یا شابلون می نامند. ۷) شابلون را در زیر دستگاه قرار داده . ۸) رنگ را روی توری ریخته و با کاردک آن را روی توری قرار می دهیم. ۹) پس از رنگ ریزی کار را در دستگاه براشته پهن می کنیم تا خشک شود ، برای چاپ نایلون عمدتا” از طناب جهت خشک کردن کار استفاده می کنیم .از چاپ سیلک بیشتر برای چاپ نایلون ، نایلون های دسته دار و چاپ لباس و … استفاده می کنند.

چاپ تامپو

در این روش از کلیشه های گود جهت چاپ استفاده می شود و به همین جهت در چاپ های گود مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از ویژگی های عمده در این روش استفاده از اشیاء مختلف با شکل های هندسی مختلف و جنس های مختلف می باشد که در این روش امکان چاپ ر روی تمام سطوح مختلف را دارا می باشد.در این روش می توان به راحتی بر روی سطوح صاف ، گرد ، محدب و منحنی و حتی کروی عمل چاپ را انجام می دهد.واسطی که در عمل چاپ است واسطی از جنس پلاستیک ، سیلیکون می باشد که به آن تامپون می گویند.این روش چاپ بسیار شبیه به مهر های پلاستیکی می باشد با این تفاوت که رد مهر های پلاستیکی حروف برجسته وجود دارد ولی در این روش حروف برجسته وجود ندارد و نقش را به شیوه ای دیگر بر روی سطح چاپ می کند.

چاپ نایلون در ابعاد مختلف مطابق با نیاز شما از ۱-۸ رنگ چاپ می شودو چاپ نایلون برای حبوبات و مواد غذایی از ابعاد۱۰-۱۰۰ سانتیمتر چاپ می شود.چاپ نایلون از ۱-۸ رنگ چاپ می شود که چاپ نایلون شیری می باید از ۲۰۰ کیلو سفارش داده شود. در چاپ نایلون از رنگهای ذیل استفاده کنید: چاپ نایلون شیری که می توان هر رنگ اصلی را در آن چاپ کرد . چاپ نایلون سبز که می توان رنگ سفید مشکی زرد قرمز نقره ای یا طلایی را در آن چاپ کرد. چاپ نایلون قرمز که می توان رنگ های زرد مشکی طلایی نقره ای یا سفید را چاپ کرد. چاپ نایلون با کیفیت ممتاز را از میهن پلاست بخواهید.

چاپ نایلون شیری ، چاپ نایلون مشکی ، چاپ نایلون زرد ، چاپ نایلون کرم

چاپ نایلون افست بر روی فلز

 

در واقع در پیشینه ی چاپ نایلون که مبحث نایلون پیش از چاپ آن صورت می گیرد به شرح ذیل می باشد :

نایلون نخستین الیاف ساخته دست بشر می باشد که در سال ۱۹۳۵ توسط والاس کاروترز که ایشان در زمینه شیمی تخصص و تبهر فراوانی داشتند که در شرکت Dupont فعالیت می نمود ک لازم به ذکر است که این شرکت یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی در آمریکا و در جهان می باشد . کاروترز در این پروژه ۷ سال فعالیت نمود در پی فعالیت های وی که ادامه یافت حدود بالاخره در سال ۱۹۳۸ موفق به تولید اولین محصول نایلونی خود شد که این محصول نایلونی همان مسواک بود که این مسواک از الیاف نایلون تولید شده بود ، پس از آن سال ۱۹۳۸ را سال پیدایش نایلون نامیدند . پس از آن در سال ۱۹۴۰ محصول نایلونی بعدی که در واقع همان جوراب زنانه نایلونی بود تولید گردید که البته در چاپ نایلون می توان از چاپ بر روی این محصولات نیز نام برد. و اما تولید نایلونی که پس از آن چاپ نایلون برای تبلیغات حرفه ای نقش اساسی داشت در طی یک سری آزمایشات که به طور ناگهانی صورت گرفت سبب تولید آن شد . در واقع دانشمندان در جستجوی چرایی پیوستن مولکول ها و پس از آن تولید مولکول های درشت مانند کائوچو ، پنبه بودند که این فعالیت ها سبب تولید نایلون گردید بنابراین برای کشف به هم پیوستن مولکول های ریز آزمایش هایی صورت گرفت تا اینکه ماده ای ایجاد شد که مانند شکلات کش می آمد و پس از سرد کردن این ماده مشاهده کردند که این ماده بیشتر هم کش می آید که پس از کشف این ماده شیمی دانان به این نتیجه رسیدند که از ماده ایجاد شده می توانند در تولید پوشاک نیز استفاده نمایند و با پیگیری این هدف و پس از ۸ سال کاوش سبب تولید نایلون گردید که پس از آن مبحث چاپ نایلون نیز بسیار پر رونق گردید. در شروع اطلاع رسانی آن استحکام نایلون را همچون فولاد و لطافت آن را همچون تار عنکبوت تشبیه کردند تا به امروز که استفاده ی انبوهی از نایلون در قسمت استفاده به طور مستقیم در محصولاتی همچون چتر نجات ، تایر اتومبیل ، چادر و … و به طور غیر مستقیم در مباحث تبلیغاتی همچون چاپ نایلون وجود دارد .با توجه به تاریخچه نایلون و چاپ نایلون و دشوار بود فرایند تولید آن ، نامگذاری برای این محصول نیز همانند فرآیند تولید آن دشوار بوده . در گذشته علت تولید نایلون توسط شرکت Dupont را هزینه بالای ابریشم آسیایی در آن زمان می دانند که از کشور ژاپن وارد می شد ، در دهه ی ۱۹۳۰ رابطه ی ژاپن و آمریکا به صورت مسالمت آمیزی نبود و این دو کشور رابطه ی خوبی با یکدیگر نداشتند ،پیش از چاپ نایلون در آن زمان شروع رابطه ی دو کشور به گونه ای بود که آمریکا مردمان ژاپن را مردمانی مودب و صادق پذیرفته شده بودند در حالی که هر چه رابطه ی آنها بیشتر به طول می انجامید آمریکایی ها از مردمان سخت کوش و با پشتکار ژاپنی حس مثبت خود را از دست دادند و این حس به حس منفی مبدل گردید و در این زمان بود که ژاپنی ها قیمت ابریشم خود را به شدت افزایش دادند که در آن زمان یکی از بزرگترین مشتریان ابریشم های ژاپنی ارتش آمریکا بود که در آن زمان آمریکایی ها به شدت به فکر جایگزینی محصولی به جای ابریشم بودند که به تدریج شروع به آزمایش و تست و تولید این محصول مهم دست به فعالیت زدند بنابراین در آن زمان تولید نایلون یک مبحث بسیار با اهمیت و مهمی برای آنان محسوب می شد به گونه ای که این دوران به دوران جنگ شیمیایی محسوب گردید . در زمان جنگ جهانی دوم نایلون به طور کامل جایگزین ابریشم گردید و این به گونه ای بود که ضربه ی بسیار عظیمی به ژاپنی ها وارد آمد.پیش از چاپ نایلون می بایست با مواد تشکیل دهنده آن آشنا شوید . مواد تشکیل دهنده در نایلون عبارتند از : کربن ، ئیدروژن ، نیتروژن ، اکسیژن . لازم به ذکر است که تمام این مواد به آسانی از طبیعت به دست می آید به عنوان مثال کربن از زغال سنگ و ئیدروژن از آب و نیتروژن و اکسیژن هم از هوا بدست می آید با توجه به پیشرفت تکنولوژی به دست آوردن این مواد از محصولاتی چون گاز طبیعی و نفت خام و چوب ذرت و … به دست می آید . برای به دست آوردن نایلون که پس از آن مبحث چاپ نایلون جهت امور تبلیغاتی و جود دارد لازم است تا دو مولکول به هم بپیوندد و پس از آن مولکول بزرگتری به وجود بیاید از پیوند این دو مولکول ماده ای تحت عنوان نمک نایلون به وجود می آید پس از به دست آمدن نمک نایلون آن را در دیگ های بزرگی حرارت داده و پس از آن در نتیجه ی این حرارت مولکول ها به هم می پیوندد و در اثر پیوند این مولکول ها که پس از آن زنجیره ای به وجود می آید که نام این زنجیره بسپار نام داردپس از آن بسپار را حرارت داده که پس از آن ماده غلیظی به دست می آید پس از آن این مایع را از صفحه مشبکی عبور داده . پس از عبور این ماده غلیظ از صفحه ی مشبکی الیاف هایی به دست می آید و پس از آن این ماده سرد می گردد . پس از آن با تابیدن چند رشته از نخ ها به دور یکدیگر نخ نایلون به دست می آید و پس از آن نخ نایلون را به شدت کش می دهند تا طول آن سه ، چهار برابر طول کنونی آن شود .بدین ترتیب در چاپ نایلون موادی از قبیل مواد ذکر شده موجود می باشد. در مورد کاربد های نایلون می توان به موارد زیادی اشاره نمود ولی اغلب کاربرد های آن عبارتند از : در زمینه تبلیغات و گسترش آن ، چاپ نایلون . البته می توان بیان نمود که بیشترین کاربرد نایلون در زمینه ی نساجی و نیز کاربرد آن در تهیه ی قطعه های صنعتی می باشد و ازجمله علت های استفاده از آن در حوزه ی صنعتی می توان به استحکام و قابلیت بالای آن اشاره نمود . این گونه پلیمر ها به علت اینکه در بین زنجیر های پلیمر خود دارای هیدروژن می باشند دارای نقطه ی ذوب بالایی هستند. این گونه پلیمر ها در اسید فرمیک و پلی آمید حل می شوند و در حلال ها حل نمی شوند . نایلون ها از مواد نرم ساخته شده اند به همین علت به آنها گرما نرم ها می گویند. اولین کاربرد نایلون در سال ۱۹۳۸ در برس مسواک بود و پس از آن در سال ۱۹۴۰ در جوراب زنانه از نایلون استفاده شد .می توان این گونه بیان نمود که در این ماده از مواد تکرار شونده استفاده می شد .نخستین پلیمر موفق در بازرگانی نایلون بوده بدین گونه که نایلون به علت گرانی ابریشم جایگزین آن گردید و هدف از تولید آن این بود که بتوان با نایلون چیز هایی را تولید کرد که با ابریشم تولید می شود . بدین ترتیب پیش از نایلون امروزی مراحل زیادی سپری شده تا نایلون امروزی در قالب چاپ نایلون به نمایش در آمده است .می توان این گونه بیان نمود که پلاستیک ها در زندگی روزمره انسان جایگاه ویژه ای دارند و پلاستیک ها امروزه دارای موارد مصرفی انبوهی می باشند که عدم استفاده از آنها به گونه ای زندگی بشری را در گیر می نماید ، استفاده ی گسترده از آنها در مصارف انبوهی نظیر لوازم خانگی ، استفاده از آن در صنایع نساجی و … حاکی از اهمیت پلاستیک در زندگی بشر دارد . می توان به این امر مهم اشاره نمود که هر ماده ای در کنار خواص خود دارای معایب و مشکلاتی نیز می باشد که در کنار پلاستیک ها به غیر قابل تجزیه بودن آنها و در نهایت آلودگی محیط زیست می توان اشاره نمود .پایه ساخت پلاستیک ها پلیمر ها می اشند پیش از آنکه بشر اقدام به تولید پلیمر ها نماید ، پلیمر در دل طبیعت وجود ذاشت پلیمر هایی نظیر سلولز ، سلولز در چوب و پنبه وجود دارد .از جمله پلیمر هایی که در طبیعت موجود است می توان به پروتئین ، رزین ، کائوچو و … اشاره نمود . و اما کاربرد پلیمر های طبیعی در تاریخ زندگی بشر از آنجایی شروع شد که از پلیمر ها در ساخت ابزار های زندگی و سلاح استفاده می کردند. در اواخر قرن نوزدهم انسان با تغییر شکل دادن پلیمر موفق به ساخت پلاستیک شد و پس از آن نایلون نیز به عنوان یکی از ابزارهای پلاستیکی و پس از آن چاپ نایلون مورد استفاده قرار گرفت .پیش از چاپ نایلون می بایست با تاریخچه پلیمر های طبیعی در زندگی بشر آشنا شوید ، انسان های اولیه برای مرتفع کردن نیاز های خود در ابزار های زندگی نظیر سلاح ها و وسایل مورد نیاز خود را از با استفاده از پلیمر های موجود در طیعت بر طرف می ساختند ، و پس از آن در اواخر قرن نوزدهم بود که بشر با استفاده از تغییراتی که در پلیمر ها ایجاد نمود توانست پلاستیک ها را تولید نماید که این خود در زمره بزرگ ترین خدمت ها به شمار می رفت . سلولز ها در ابتدا غیر قابل ذوب و انحلال می باشد ، و اما اولین پلاستیک ساخته شده با استفاده از سلولز با استفاده از نیترو دار کردن آن به وجود آمد که تفاوت آن با سلولز های قبلی قابل انحلال بودن آن و نیز قابلیت شکل پذیری آن بود . و تغییرات دیگری در سال ۱۸۷۰ به وجود آمد که در آن سال پلاستیکی به نام سلولوئید به وجود آمد که این نوع پلاستیک از نرم کردن نیترو سلولز با کافور به وجود آمد که از جمله موارد کاربرد این نوع پلاستیک شفاف و قالب پذیر می توان به برس ها و لاک و الیاف و … اشاره نمود. در سال ۱۹۰۸ پلاستیک هایی تولید گردید که به صورت سنتزی ایجاد گردیدند . پیش از مبحث چاپ نایلون دکتر لئو بالکنر با تکامل رزین بالکیت را وارد بازار نمود .پیش از مبحث چاپ نایلون دکتر لئو بالکنر با تکامل رزین بالکیت را وارد بازار نمود ، از این ماده در دسته وسایل پخت و پز ، ساخت تلفن و … استفاده می شد . و حال پیش از چاپ نایلون بد نیست با پلیمر ها نیز آشنا شوید ؟ پلیمر که نام دیگر آن بسپار می باشد از به هم پیوستن مولکول های کوچک که نام آنها مونومریا تکپار می باشد به وجود آمده است ، پلیمر ها از عناصری نظیر گوگرد ، کربن ، هیدروژن ، فسفر و … تشکیل شده اند می توان بیان نمود که در زمانی که اندازه مولکول ها تغییر یابد ویژگی هایی که در آنها نیز تغییر می کندو لازم به ذکر است که نقطه ذوب و استحکام و دیگر خصوصیات پلیمر ها تابع ابعاد آنها می باشد .تولید پلاستیک ها پس از تولید پلیمر ها به سرعت گسترش یافت و پس از آن پلاستیک های خاصی و در قالب های تجاری تولید گردیدند. پیشرفت در زمینه تولید پلاستیک ها به سال ۱۹۵۰ مربوط می شود و پس از آن به پیشرفت چشمگیری در زمینه تولید نایلون و پس از آن چاپ نایلون ایجاد شد به گونه ای که پس از آن موادی تولید گردید که در برابر گرما مقاومت خوبی نشان می دادند . در واقع نایلون یک پلیمر بود که در سال ۱۹۳۵ توسط یک شیمی دان به نام والاس کاروترز تولید گردید که او از بزرگ ترین تولید کننده های مواد شیمیایی از شرکت دو پونت است . کاروترز تقریبا” ۷ سال بر روی پروژه ای کار کرد که محصول نهایی او تولید مسواکی با الیاف نایلون بود و پس از آن در سال ۱۹۴۰ دومین محصول نایلونی خود به همان جوراب زنانه بود را تولید نمود وی در همان سال ها از محصولات خود به استحکامی همچون فولاد و لطافتی همچون تار عنکبوت تشیه نمود و این پیشینه ای بود که پس از آن نایلون امروزی و پس از آن ر زمینه ی تبلیغات چاپ نایلون استفاده شد . علاوه بر کاربرد های فوق در زمینه ی نایلون و پس از آن در زمینه ی چاپ نایلون می توان موارد کاربردی نظیر استفاده از آنها در چتر نجات ، تایر اتومبیل ها وبسیاری از ابزار های نظامی . در زمینه ی چاپ نایلون که پس از پیدایش نایلون به وجود آمده که تولید آن به همان اندازه ی پیدا کردن نامی برای آن دشوار می باشد . کلمه ی نایلون از دو کلمه ی NYL و ON تشکیل شده که معنی کلمه ی NYL به معنی کلمه ی دل بخواهی و کلمه ی ON به معنی الیاف کتان و یا ریون گرفته شده این توضیحی بود که ژان اکلبری از شرکت دوپونت در سال ۱۹۴۰ بیان کرد و اما در سال ۱۹۷۸دوپنت نایلون را به معنای NoRun و عدم کشش بیان کرد به عبارتی یعنی چیزی که در نمی رود و کش نمی آید و پس از آن نام آن نایلون بیان شد و اما پیش از چاپ نایلون تعریف دیگری وجود دارد که بیان می کند نایلون از دو کلمه ی NY شهر نیویورک و Lon شهر لندن به وجود آمده و علت آن نیز وجود الیاف در این دو شهر می باشد . و اما پیش از چاپ نایلون تعاریف متنوع و متعددی در زمینه ی چاپ نایلون ذکر شده که هر کدام به نوعی بیانگر ویژگی ها و قابلیت های نایلون می باشد .و اما تفاوت آنها مربوط به زمان عنوان کردن تعریف آنها می باشد . و اما همانطور که بین شد تنها عامل مهمی که سبب شد دوپونت پیش از چاپ نایلون اقدام به تولید نایلون نماید افزایش قیمت ابریشمی بود که از ژاپن وارد می شد و در آن زمان که یکی از بزرگترین مشتریان ابریشم ژاپن نیروی ارتش آمریکا بود اقدام به تولید نایلون نمود ، در واقع تولید نایلون ( که پس از آن چاپ نایلون در مبحث تبلیغات قرار گرفت ) یکی از بزرگ ترین دستاوردهای آمریکایی ها محسوب گردید و این دستاورد به حدی بزرگ محسوب شد که برخی آن را یک جنگ شیمیایی می نامیدند به گونه ای که در جنگ جهانی دوم نایلون به طور کامل جایگزین ابریشم گردید که این امر ضربه ای به ژاپنی ها وارد آورد و این در حالی بود که ۳۰ سال بعد دوپونت این مبحث را بیان نمود که این امر ضربه ی بزرگی برای رابطه ی آمریکا و ژاپن محسوب می گردید . در واقع مبحث چاپ نایلون که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد دارای پیشینه ای بود که خدمتتان عرض کردیم .و اما پیش از چاپ نایلون لازم است تا با پلاستیک ها آشنا شوید . در واقع پلاستیک ها ابزاری هستند شکل پذیر و مناسب جهت قالب گیری مورد استفاده قرار می گیرند ، پلاستیک ها بر اثر گرما نرم شده و به هر شکلی قابل تغییر هستند، می توان به راحتی نایلون ها را حرارت داده و آنها را تغییر شکل داد و پس از سرد شدن به قالب مورد نظر ما تغییر می یابد و پیش از چاپ نایلون می توان بیان نمود که موارد کاربرد نایلون ها بسیار زیاد می باشد و اما مهم ترین مبحث در این مسئله جنس پلاستیک می باشد ، پلاستیک از مولکول به وجود آمده و در مورد مولکول می توان بدین گونه بیان نمود که مولکول کوچک ترین جزء از مواد می باشد که تمام خاصیت مواد مورد نظر خود را شامل می شود.در واقع در چاپ نایلون که از پلاستیک تولید شده از مولکول هایی تشکیل شده که همان مولکول ها شامل مواد تشکیل دهنده خود می باشند .

با توجه به فرآیندی که به آن بسپار گفته می شود شیمیدان ها به راحتی می توانند مولکول ها را به هم پیوند دهند به گونه ای که پیوند مولکول ها نه تنها دارای خواص مولکول های کوچک تر از خود هستند بلکه دارای خواص دیگری نیز می باشند بنابراین پیش از چاپ نایلون شیمیدان ها با استفاده از زنجیره ای از مولکول ها که به آن بسپار گفته می شود می توانند مواد جدیدی را تولید نمایند . در کنار این عمل ، فرآیند دیگری به نام همبسپاری وجود دارد که این فرآیند از اتصال مولکول های چندین جسم مختلف به وجود می آید که در این فرآیند خواصی که جسم جدید دارد کاملا” با اجسام قبلی تفاوت بسیار دارد . به اجسام جدیدی که طی فرآیند بسپار و یا همبسپاری به وجود می آیند بسپار گفته می شود . بنابراین دانشمندان پیش از چاپ نایلون توانستند با اتصال مولکول ها اجسام جدیدی را بوجود آورند که نتیجه ی این اتصالات نایلون و پس از آن چاپ نایلون بود .

پیش از چاپ نایلون مبحث دیگری مورد بررسی قرار گرفت و روند های تولید موادی به نام بسپار و یا همبسپار مورد بررسی قرار گرفت پیش از نایلونی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد و از موادی به نام پلاستیک در تولید و چاپ نایلون استفاده شده که در همین پلاستیک که از مواد بسپار و یا همسپاری استفاده شده که در واقع ابتدا پس از تولید آنها در مواد پلاستیکی از آنها استفاده می شده و پس از آن جهت استفاده از پلاستیک ها به صورت نرم استفاده نمود می بایست آنها را ساییده و به صورت حبه های ریزی تبدیل کرده تا در این صورت پیش از چاپ نایلون بتوان پلاستیک را نرم و انعطاف پذیر نمود و پس از آن نیز برای انعطاف پذیری بیشتر نایلون یک مقداری از ماده ی خاصی را نیز بر آن می افزایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *